Jak spożywać czosnek na surowo?

Czosnek jest składnikiem, który pojawia się w wielu przepisach w różnych kuchniach i kulturach. Można go znaleźć w postaci naturalnej, ząbków czosnku, a także czosnku w proszku czy w postaci oleju czosnkowego. Niektóre sklepy sprzedają również perełkikapsułki czosnkowe, mające na celu zwiększenie jego korzyści zdrowotnych.

Choć najlepiej spożywać czosnek na surowo, istnieje sposób jego przygotowania, który ograniczy utratę właściwości do minimum. Posiekaj czosnek na bardzo małe kawałki lub zmiażdż go i odstaw na około 45 minut, dzięki czemu można cieszyć się większą ilością korzyści płynących z czosnku, nawet jeśli nie jest on surowy. Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania czosnku poznasz w artykule: https://www.ploteczkowo.pl/dlaczego-warto-jesc-czosnek

W kuchni czosnek jest świetnym dodatkiem do sałatek, przygotowywania tostów, robienia sosów i przyprawiania mięs i ogólnie innych potraw. Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, możesz skorzystać ze 100% właściwości czosnku, jeśli zjesz go na surowo, więc przeczytaj poniższe alternatywy, aby włączyć surowy czosnek do swojej diety.

Jak jeść surowy czosnek?

Surowy czosnek ma bardzo intensywny i ostry smak, który jest drażniący dla większości ludzi, zwłaszcza gdy jest spożywany bez innych składników. Dodatkowo nikt nie może zapomnieć, że po spożyciu pozostawia po sobie zapach, którego trudno się pozbyć.

Być może zastanawialiście się również, czy spożywanie surowego czosnku jest szkodliwe. Zwykle nie jest to złe, ale skutki uboczne czosnku obejmują reakcje alergiczne, rozstrój żołądka i zgagę. Z tego powodu nie każdy może spożywać surowy czosnek bez niepożądanych reakcji. Jeśli chodzi o dawkę czosnku, którą można spożywać dziennie, zaleca się spożywanie tylko jednego ząbka dziennie.

Spożywanie surowego czosnku bez żucia

Jedną z opcji, którą możesz wprowadzić w życie, aby spożywać surowy czosnek, jest spożywanie go bez żucia. W tym celu można wziąć ząbek czosnku, obrać go, posiekać na pół i zażyć z wodą jak tabletkę, bez żucia. W ten sposób unikniesz smaku i zapachu, który zwykle pozostaje po żuciu. Jedzenie czosnku na pusty żołądek bez żucia jest popularną metodą wśród osób, które uważają, że czosnek jest najbardziej korzystny, gdy jest spożywany na początku dnia na pusty żołądek.

Jedzenie surowego czosnku w przepisach

Jeśli jednak chcesz spożywać surowy czosnek i nadal korzystać z jego kulinarnych właściwości, możesz po prostu dodać surowy czosnek do przepisów, takich jak domowe gazpacho, a także każdy sos czosnkowy. Wszystkie są świetnymi opcjami na uzyskanie dziennej dawki surowego czosnku.