Co warto wiedzieć o szczepionce na COVID-19?

W Polsce ruszył już program szczepień na COVID-19. Pojawia się oczywiście wiele pytań związanych z tym tematem – kiedy można się zaszczepić? Jak wygląda szczepienie? Jakie korzyści daje? Jakie mogą być skutki uboczne? Jeśli szukasz odpowiedzi na te oraz inne pytania to zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Czy warto w ogóle rozważać zaszczepienie się?

Jak najbardziej. Choroba COVID-19 może mieć bardzo ciężki przebieg, ponadto będąc nosicielem koronawirusa stwarzasz zagrożenie dla swoich bliskich. Zaszczepienie sprawi, że w twoim organizmie zostaną wytworzone odpowiednie przeciwciała. Mówiąc krótko, twój organizm nauczy się jak zwalczać koronawirusa, bez potrzeby przechodzenia choroby.

Ponadto osoby zaszczepione nie będą zmuszone do odbywania kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną, a także nie będą brane pod uwagę w przypadku limitów osób np. w sklepie czy na spotkaniu.

Czy muszę się zaszczepić jeśli już byłem zarażony?

Zaleca się każdej osobie, która już była zarażona zaszczepienie się. Przejście infekcji nie gwarantuje, że układ odpornościowy jest już w stanie ochronić cię przed kolejnym zakażeniem. W rzadkich przypadkach dochodziło bowiem do powtórnego zarażenia koronawirusem.

Zaszczepić się jednak może wyłącznie pacjent zdrowy. Lekarz nie zaszczepi osoby, która przechodzi COVID-19, a także grypę czy przeziębienie. Natomiast osoby odbywające kwarantannę mogą zostać zaszczepione po jej zakończeniu.

Kto nie może się zaszczepić?

Choć zarówno alergicy, jak i osoby cierpiące na schorzenia typu cukrzyca mogą zostać zaszczepione, to w pewnych przypadkach jest to niemożliwe. Głównie chodzi tutaj o osoby uczulone na jeden ze składników szczepionki.

Kobiety natomiast powinny powstrzymać się od zajścia w ciążę przez okres 2 miesięcy od momentu podania drugiej dawki szczepionki. Ciężarne oraz karmiące piersią teoretycznie mogą zostać zaszczepione, jednakże nie przeprowadzono żadnych badań na tej grupie osób.

Do szczepienia dopuszczone są osoby od 16 roku życia, niemożliwe jest więc, przynajmniej na razie, zaszczepienie dziecka.

Jak będzie wyglądała procedura szczepień?

Jeśli wyrażasz chęć zaszczepienia to konieczne będzie zarejestrowanie się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, poprzez Internetowe Konto Pacjenta, poprzez infolinię lub u lekarza POZ.

Po tym konieczne będzie odbycie konsultacji u lekarza internisty, który zdecyduje czy kwalifikujesz się na szczepienie. Następnie w punkcie szczepień wykonana zostanie iniekcja, po której zostaniesz poddany obserwacji. Po trzech tygodniach procedurę trzeba powtórzyć, nie ma już jednak konieczności ponownej rejestracji.

Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności?

Jako pierwsze zostaną zaszczepione osoby, które są najbardziej narażone na infekcję. Są to:

• pracownicy ochrony zdrowia, personel pomocniczy oraz administracyjny placówek medycznych (nawet jeśli byli już zarażeni),
• pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych,
• osoby pracujące w aptekach,
• pracownicy socjalni,
• mundurowi
• nauczyciele
• osoby powyżej 60 lat

Kiedy powinienem otrzymać drugą dawkę szczepionki?

Szczepionkę podaję się w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Przekroczenie tego terminu nie wyklucza możliwości przyjęcia drugiej dawki, trzeba to jednak zrobić jak najszybciej.

Czy do drugiego szczepienia może zostać użyta inna szczepionka?

Nie przeprowadzono testów dotyczących łączenia szczepionek, nie powinno się więc ich mieszać. Zarówno przy pierwszym, jak i przy drugim szczepieniu stosuje się te same szczepionki.

Jakie mogą być skutki uboczne szczepienia?

Szczepionka na COVID-19 może wywołać skutki uboczne, w stopniu łagodnym lub umiarkowanym. Mogą to być:
• bóle głowy oraz kończyn,
• dreszcze,
• zmęczenie,
• gorączka,
• obrzęk w miejscu ukłucia,

Skutki uboczne szczepienia mogą pojawić się w ciągu trzech dni po zaszczepieniu, zazwyczaj jednak ustępują w przeciągu dwóch dni. Jeśli powikłania po szczepieniu są poważniejsze, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

Czy szczepionki chronią również przed zmutowaną wersją wirusa?

Pojawienie się niedawno zmutowanego szczepu koronawirusa wywołało obawy dotyczące skuteczności szczepionki. Obecnie odbywają się testy, mające sprawdzić czy zaszczepienie się zapewni ochronę także przed zmutowaną wersją wirusa. Jest wysoce prawdopodobne, że opracowana szczepionka zadziała również w przypadku mutacji wirusów.

Co ze szczepieniami na inne choroby, np. grypę?

Wszelkie inne szczepienia, czy to na grypę, czy na świnkę, czy inne choroby, powinno się wykonać 14 dni przed lub 14 dni po przyjęciu szczepionki na COVID-19.

Czy po szczepieniu nadal muszę stosować się do zaleceń oraz obostrzeń?

Szczepionka na COVID-19 zapewnia do 90/95% ochrony przed wirusem. Jednakże zaleca się, by osoby zaszczepione nadal stosowały się do zaleceń – przede wszystkim dbały o higienę (częste mycie rąk) oraz nosiły maseczki ochronne. Nadal nie mamy informacji o tym przez jaki czas szczepionka może chronić przed zarażeniem.

Czy fakt zaszczepienia będzie odnotowany?

Informacja o odbytym szczepieniu zostanie wpisana do e-Karty Szczepień, natomiast każdy pacjent otrzyma pisemne zaświadczenie o zaszczepieniu.

To czy dana osoba jest zaszczepiona będzie można sprawdzić w prosty sposób. Specjalnie przygotowany system, wykorzystujący kod QR, umożliwi weryfikację osób zaszczepionych.

Ile czasu zajmie zaszczepienie wszystkich chętnych?

Co najmniej kilka lat musi upłynąć nim wszyscy chętni na całym świecie zostaną zaszczepieni na COVID-19. Według statystyk, w krajach rozwiniętych potrwa to minimum do 2022 roku. Prawdopodobnie do lata 2021 zostaną zaszczepione wszystkie osoby z grupy największego ryzyka.

Czy szczepionka zatrzyma pandemię?

Według statystyk, ok. 60% populacji musiałoby zostać zaszczepione, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Choć mogłoby się wydawać, że stosunkowo szybkie pojawienie się szczepionki na COVID-19 jest wynikiem jakichś przeoczeń czy celowego pominięcia jakichś środków bezpieczeństwa to szczepionka ta została zbadana klinicznie. Upewniono się, że będzie ona zarówno skuteczna, jak i bezpieczna.